Je možné vytvoriť "ideálny štát"?

Autor: Michal Pračko | 5.9.2014 o 20:37 | (upravené 27.7.2017 o 9:54) Karma článku: 3,38 | Prečítané:  1195x

Už od nepamäti sa najväčší filozofi dejín zaoberali otázkou ideálneho štátu. Aký štát dokáže priniesť spravodlivosť, ochranu a spokojnosť občanom? Ani v súčasnosti sa ešte nepodarilo vytvoriť štát, v ktorom by boli so zriadením vš

Nevyberám za vzor ideálneho modelu ani USA, ani Veľkú Britániu, Francúzsko, Nemecko, či Rusko. Dokonca ani štáty ako Luxembursko, Malta, alebo Švajčiarsko nepovažujem za dokonalé, aj keď sa tu vyskytuje najbadateľnejšia spokojnosť príslušníkov týchto štátov.                                                           

V takmer všetkých krajinách zaznamenávame desiatky problémov, stovky nedokonalostí, tisícky nespokojných a protestujúcich ľudí... Ako predísť týmto aspektom? Je to dnes, v 21. storočí, vôbec možné? Nastala doba, keď sa bez spolupráce a súdržnosti nasmerujeme k oveľa väčším, masovejším problémom, ktoré sa už aj dnes pomaly odkrývajú. Čakajú nás globálne problémy - problémy celého ľudstva, ktoré sa môžu stať populácii osudnými. Základným predpokladom pre vznik ideálneho štátu je spolupráca so susednými, ale aj vzdialenými krajinami, komunikácia a mierový stav.              

Súhlasím s názorom, že „demokracia nie je dokonalý politický systém, no je to zatiaľ to najlepšie, čo ľudstvo v tejto oblasti vymyslelo“. Práve nedokonalosť demokracie poukazuje na nedokonalosť ľudí – môžeme hovoriť o všetkých sociálnych vrstvách, všetkých rasách, pohlaviach, národnostiach, vierovyznaniach... Aj keď jeden z najväčších starovekých antických filozofov Platón demokraciu odsúdil a postavil sa proti nej, ako primárny argument použil, že sloboda a voľnosť prejavu umožňujú každému robiť , čo sa mu zachce. Demokracia však nie je disfunkčná, ak sa riadime pravidlom: „Moja sloboda končí tam, kde začína sloboda iného...“. Takisto musíme spomenúť velikána spomedzi starovekých gréckych filozofov – Aristotela. Pre neho demokracia takisto patrila medzi „zlé“ politické systémy, avšak je potrebné ponímať demokraciu v súčasnom zmysle.                                                                       

Základom modelu ideálneho štátu je dodržiavanie princípov základných ľudských práv a slobôd, no aj povinností občanov smerujúcich k štátu, k spoločnosti. Zákony v ideálnom štáte musia byť vynútiteľné štátnou mocou, v opačnom prípade sa dá očakávať prevrat a vláda vo forme anarchie. Základom vlády v ideálnom štáte nie je opora v armáde, ani v parlamente, no opora v občanoch. Občania musia dôverovať vláde a vláda zas občanom. Vyzdvihujem aj dôležitosť národnej hrdosti a výchovy mládeže v jej duchu. Samozrejme je dôležité dbať na zamedzenie prípadnej gradácie „zdravého“ nacionalizmu do fanatizmu, šovinizmu prípadne ideológie. Pri riadení takého štátu nesmieme zabúdať na históriu, aby sme sa z nej poučili a neurobili podobné chyby ako napríklad v prvej polovici 20. storočia v Európe, aby sme predišli následným nepríjemným udalostiam.                                     

Už od roku 1222 sa uchováva v Zlatej bule Ondreja II. právo „ius resistendi“ – právo odporu voči štátnej moci. Pre ideálny štát je toto právo občanov postaviť sa štátu prínosom. Avšak pri moci v rukách jedinej inštitúcie môže byť každý prejav nesúhlasu potlačený – je potrebné rozdeliť moc do rúk viacerých, aby sa mohli navzájom kontrolovať, ale aj spolupracovať. Trojrozdelenie štátnej moci je výhodným riešením. Tu sa naskytuje mnoho alternatív, ako viesť ideálny štát a bez realizácie nie je možné posúdiť ich funkčnosť, či disfunkciu.                                                             

Čo do zvyšku, nie je možné vytvoriť ideálny štát na základe analýzy, prípadne záznamu myšlienok. Spravovanie štátu zahŕňa nielen krátky návod, ale zložité systémy inštitúcii, zložité procesy, cez ktoré musí prejsť každý nápad, aby sa dostal od idey k realizácii. Musí existovať profesionálne rozpracovaný plán, zahŕňajúci všetky smery v oblasti politológie, práva, sociológie, ekonomiky, ekonómie, ale aj filozofie. Nezanedbateľný vplyv na chod štátu majú mnohé odvetvia vied, výskum...Realizovať model ideálneho štátu je veľká myšlienka...                                                

Byť na čele niečoho takého zložitého, takého grandiózneho je obrovská zodpovednosť, možno dokonca poslanie. No byť pri zrode myšlienky, ktorá také niečo podnietila, je česť. Ideálny model štátu sa pokúšame vytvoriť od nepamäti, stále sa k nemu približujeme tým, že rozvíjame demokraciu, doplňujeme ju, pokúšame sa ju predať celému svetu, aby ľudstvo žilo v harmónii. Pokúšame sa predísť konfliktom, rozdielne názory riešime prevažne v mieri... Musíme byť opatrní, pretože v 21. storočí môže aj malý konflikt prerásť do svetovej vojny, ktorá sa so súčasnou technikou môže stať poslednou, najhoršou a konečnou s fatálnymi nepredstaviteľnými následkami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?